پدر, سلامتی, مادر

راه‌های جلوگیری از انتشار ویروس آنفلوانزا

راه‌های جلوگیری از انتشار ویروس آنفلوانزا
از آنجا که ویروس‌های آنفلوانزا در قطرات تنفسی موجود هستند، می توانند از طریق سرفه و عطسه منتشر شوند. چنانچه ذرات عفونی ناشی از انتشار قطرات آب دهان فرد مبتلا به هنگام سرفه یا عطسه، توسط فرد دیگری استنشاق شود و یا به وسیله دست و اشیای آلوده شده به قطرات آب دهان، به بینی یا گلوی فرد دیگر برسد، می‌تواند بیماری را منتقل کند. بنابراین رعایت موارد زیر می‌تواند نقش موثری در جلوگیری از انتقال این عفونت داشته باشد:
– در زمان شیوع این بیماری، هنگام احوالپرسی از در آغوش گرفتن، دست دادن و بوسیدن خودداری کنیم.
– چنانچه با افراد مبتلا در ارتباط هستیم، از ماسک استفاده کنیم.
– از تماس دست آلوده با چشم‌ها و بینی و دهان خودداری کنیم.
– در صورت مشاهده علائم فوق، بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک و هرگونه خود درمانی جدا خودداری کنیم.
– اگر علائم مشابه آنفلوانزا داریم، از سایر افراد حداقل یک متر فاصله بگیریم.
– چنانچه به آنفلوانزا مبتلا شدیم در منزل بمانیم و حداقل دو تا سه روز از رفتن به اجتماع (مهد کودک، مدرسه، محیط کار و …) خودداری کنیم.
– در منزل از سایر افراد خانواده فاصله گرفته و ضمن داشتن لوازم شخصی جداگانه (لیوان، بشقاب، قاشق و چنگال)، هنگام خواب نیز در اتاق جداگانه بخوابیم.
– هنگام سرفه و عطسه بینی و دهان خود را به طور کامل با دستمال کاغذی بپوشانیم.
– دست ها را به طور مرتب و مکرر با آب و صابون بشوییم.
– دستمال کاغذی را بلافاصله در سطل زباله در دار بیندازیم.
اقدامات موثر جهت کاهش علائم و بهبود بیماری آنفلوآنزا نیز عبارتند از:
– استراحت در منزل و خواب کافی به عنوان مهم‌ترین اقدام جهت بهبود بیماری
– استفاده از مایعات فراوان مانند آب، آب میوه طبیعی و سوپ رقیق
– مصرف میوه‌ها و سبزیجات حاوی ویتامین C
– پرهیز از مصرف غذاهای چرب، سرخ کرده و ادویه‌دار
– مصرف وعده‌های غذایی کوچک حاوی مواد نشاسته‌ای بدون ادویه (برنج، پوره، غلات پخته شده، سیب زمینی پخته و …) در روزهای ابتدای بیماری
– غرغره آب نمک (سرم فیزیولوژی) و استنشاق آن از بینی، چند بار در روز جهت بهبود سوزش گلو و کاهش ترشحات بینی
– خودداری از استعمال دخانیات، سیگار و الکل
– روشن کردن دستگاه بخور جهت افزایش رطوبت هوا و رقیق شدن ترشحات ریه (مخزن دستگاه را روزانه تمیز کنید)
– ورزش ملایم و سبک جهت تقویت قدرت بدن و سیستم ایمنی
– دوری از فشارها و استرس‌های روحی و روانی


گروه‌های آسیب‌پذیر در برابر آنفلوآنزا

بنابر اعلام سازمان غذا و دارو، افراد زیر بیشتر از سایر افراد، در ریسک ابتلا به بیماری آنفلوانزا و عوارض آن هستند:
– نوزادان و کودکان کمتر از پنج سال (به ویژه زیر دو سال)، مبتلایان به بیماری‌های مزمن مثل دیابت، مشکلات قلبی، ریوی، کلیوی، اختلالات نورولوژی و خونی، سرطان و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، زنان باردار، افراد بالای ۵۰ سال و بخصوص سالمندان بالای ۶۵ سال.


واکسن آنفلوانزا
توصیه می‌شود افراد زیر جهت دریافت واکسن آنفلوانزا با مشاوره پزشک اقدام کنند:
افراد بالای ۵۰ سال، تمام کودکان بین ۶ تا ۵۹ ماه، افراد مبتلا به بیماری های مزمن مثل دیابت، بیماری های قلبی عروقی، نارسایی کلیوی، آسم، اختلال تولید گلبول قرمز، اختلالات نورولوژیک، مصرف داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی، افراد همودیالیزی، مبتلا به HIV مثبت، مبتلایان به بیماری‌های صعب العلاج، تحت درمان با کورتون، رادیوتراپی و شیمی درمانی، افراد چاق با شاخص توده بدنی بالای ۴۰، کودکان تحت درمان مزمن با آسپرین یا داروهای حاوی سالیسیلات، زنان باردار، پزشکان، پرستاران و کارکنان بهداشتی مشغول در مراکز و موسسات بهداشتی درمانی، بیمارستان‌ها و آسایشگاه‌ها


واکسن آنفلوانزا در افراد زیر نباید تزریق شود:
افرادی که به تخم مرغ حساسیت شدید دارند، افرادی که در گذشته واکنش حساسیتی شدید به واکسن آنفلوانزا نشان داده‌اند، کسانی که در گذشته سابقه بروز سندرم گیلن باره را پس از ۶ هفته از دریافت واکسن آنفلوانزا داشته‌اند، کودکان زیر شش ماه، بیماران تب‌دار (تا زمانی که تب و بیماری مربوط به آن فروکش کند).
با توجه به تنوع واکسن های آنفلوانزا در بازار دارویی، جهت تزریق ایمن فرآورده، باید شرایط سنی و ویژگی‌های فردی، منطبق بر موارد مندرج در بروشور فرآورده دارویی مد نظر قرار گیرد.

آنفلوآنزا تقریبا مثل سرماخوردگی شدید است با این تفاوت که شدت آن بسیار بیشتر از سرماخوردگی است، شروع بسیار ناگهانی دارد بطوریکه بیمار می تواند ساعت شروع بیماری خود را به یادآورد.

این بیماری بیشتر علائم تحتانی مانند تنگی تنفس، تنفس های تند و سرفه های بسیار شدید دارد در صورتی که در سرماخوردگی، علائم تنفسی فوقانی مانند اشک ریزی، ریزش آب بینی، عطسه و سرفه های سطحی تر را شامل می شود، همچنین دردهای عضلانی- اسکلتی بسیار شدید، دردهای پشت ساق پاها و سر و گردن، سردردهای بسیار شدید، علائم گوارشی مانند دل درد ،تهوع، استفراغ و احتمالا اسهال از دیگر علائم ابتلا به بیماری آنفلوآنزا است.

همه افرادی که به آنفلوآنزا مبتلا می شوند نیازی به درمان با داروهای ضد ویروس ندارند و در صورت ابتلا باید از تماس نزدیک با سایر افراد خودداری کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا رعایت اصل خود مراقبتی و اصول بهداشتی را مهمترین راهکار در پیشگیری از آنفلوانزا عنوان کرد و افزود: آنفلوانزا یک بیماری عفونی است که سیستم تنفسی را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند باعث ایجاد بیماری خفیف تا شدید و حتی در برخی موارد منجر به مرگ شود.

 دکتر سید مهدی طباطبایی افزود: ویروس بیماری آنفلوآنزا در چهار نوع A،  B ،C و D است و بیشتر همه‌گیری‌ها در نوع A زیرگونه های H۱N۱ رخ می دهد.
وی با اشاره به اهمیت مراقبت بیماری آنفلوانزا نیز گفت: غیر قابل پیش بینی بودن وقوع اپیدمی آنفلوانزا، سرعت انتشار بسیار بالا و بالا بودن عوارض مرگ و میر بویژه در گروههای در معرض خطر از اهمیت مراقبت بیماری آنفلوانزا است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیان کرد: دوره کمون بیماری آنفلوانزا معمولا بین یک تا سه روز است و دوره سرایت آنفلوانزا نیز از یک روز قبل از بروز علایم تا هفت روز بعد از آن به طورکلی از پنج تا ۱۰ روز متغیراست و این دوره در کودکان زیر پنج سال و بیماران و افراد مسن با ضعف ایمنی طولانی‌تر می‌شود.
وی با اشاره به این که سرایت این بیماری به ۲ روش مستقیم و غیر مستقیم انجام می شود گفت: در تماس مستقیم قطرات تنفسی شخص به شخص که تا فاصله حدود یک تا ۲ متری پرتاب می‌شوند می‌تواند عفونت را به اطرافیان منتقل کند.

طباطبایی افزود: در تماس غیر مستقیم ویروس آنفلوآنزا ممکن است ساعتها در شرایط سرد و رطوبت کم در محیط خارج زنده بماند و تماس دست با سطوح یا اشیاء آلوده به این قطرات و سپس با زدن دست آلوده به چشم ، بینی و دهان این عفونت انتقال یابد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: شایع ترین راه انتقال ویروس آنفلوانزای انسانی فصلی به صورت فرد به فرد با واسطه قطرات تنفسی بزرگ است( یعنی سرفه یا عطسه فرد بیمار) و انتقال از طریق قطرات تنفسی بزرگ نیازمند تماس نزدیک بیمار و فرد سالم است چون این قطرات به صورت معلق درهوا باقی نمی مانند و عموماً فاصله ای کمتر از یک متر را طی می کنند.


 دکتر طباطبایی افزود: تاثیر رطوبت و دما بقای ویروس آنفلوانزا روی سطوح سخت و بدون منفذ ۲۴ تا ۴۸ ساعت و روی پارچه, کاغذ و نسج تا ۱۲ ساعت قابل بازیابی است و بر روی دستها برای کمتر از ۱۵ دقیقه آن هم فقط در سطوح بالای تعداد ویروس، قابل حیات است.


وی گلودرد، تب بالا و تنگی نفس را از مهمترین علائم بیماری آنفلوانزا برشمرد و گفت: این بیماری دارای طیف وسیعی از علایم است که می تواند از علایم جزیی و ضعیف مانند یک سرماخوردگی خفیف تا موارد شدید همراه با گلو درد و تب بالا و نشانه های مختلف تنفسی خود را نشان دهد و نکته مهم در مورد علائم ان بروز ناگهانی آن است به گونه‌ای که گاه شخص زمان آن را هم به خاطر می آورد و علائم غالبا پس از سه روز فروکش می کنند، هرچند که ادامه علائم تا بیش از ۲ هفته امکان پذیر است.


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان استفاده واکسن آنفلوانزا را بهترین وسیله برای پیشگیری از این بیماری عنوان کرد و گفت: بانوان باردار، کودکان زیر پنج سال، افراد مسن بالای ۶۵ سال و بیشتر، بیماران ریوی مزمن، نارسایی احتقانی قلب و سایر بیماریهای قلبی، نارسایی کلیوی و افراد دیابت قندی و بیماریهای متابولیک و کارکنان بهداشت درمان که با بیماران در ارتباطند از گروه های در معرض خطر این بیماری هستند که برای پیشگیری ازآن باید واکسن آنفلوانزا استفاده کنند.


وی با توصیه به افراد سالم گفت: برای پیشگیری از این بیماری در طول شبانه روز و به صورت مکرر دستهای خود را با آب و صابون یا مایع شوینده بشویید و دستها پس از کف آلود شدن کامل باید حداقل ۲۰ ثانیه بهم مالیده شده و تمام زوایا دستها شستشو شود.


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اظهار داشت: استراحت کردن در منزل حداقل به مدت یک هفته پس از شروع علایم و یا تا بهبودی علایم بیماری و نوشیدن مایعات و شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون یا محلول های با پایه الکلی به بیمار توصیه می شود و بیمار باید جلوی دهان و بینی را در موقع سرفه وعطسه با دستمال یک بار مصرف بگیرد و دستمال آلوده سریعا در ظرف سربسته دفع شود.

طباطبایی بیان کرد:  اغلب بیماران مبتلا علایم خطر را بروز نمی دهند و به فرم خفیف این بیماری دچار می شوند و درصورتی که بیماری وخیم تر شد یا علائم شدید بروز کرد بیمار را به یک مرکز درمانی مجهز برای بستری معرفی کنند.

متخصص بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز گفت: مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک کمکی به درمان آنفلوآنزا نمی کند و بیمار باید حتما به پزشک مراجعه کند.

 دکتر محمد نادری افزود: افراد بلافاصله پس از بروز علائم آنفلوآنزا باید به پزشک مراجعه کنند.

 وی ادامه داد: بهتر است که کودکان، افراد بالای ۵۱ سال سن، بیماران قلبی و افرادی که آسپرین یا داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند در ماه های مرداد و شهریور واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند.

 متخصص بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به اینکه ویروس آنفلوانزا در تمام ماه های سال فعال است اما در فصول پائیز و زمستان به دلیل سرمای هوا فعالیت بیشتری دارد افزود: بهتر است چه در مواقع سرماخوردگی و چه ابتلا به آنفلوآنزا، اصول بهداشت فردی مانند شستشوی مداوم دست ها، استفاده از ماسک، حفظ فاصله یک متری از افراد سالم، عدم دیده بوسی با دیگران را رعایت کنند.

نادری ادامه داد: با وجود متنوع بودن و غیر اختصاصی بودن علائم بیماری آنفلوآنزا، تشخیص بیماری همچنان با توجه به علائم بالینی انجام می شود.

  وی اظهار داشت: لازم است تا همکاران‌ پزشک بعد از شناسایی موارد مشکوک به آنفلوآنزا نسبت به گزارش دهی بر اساس نظام مراقبت سندرمیک اقدام کند.

 متخصص بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تصریح کرد: شروع ناگهانی علائمی مانند لرز، سردرد، بدن درد، ضعف عضلانی و تب از جمله مهمترین علائم عفونت های آنفلوآنزایی است و در سالجاری بیماران علائمی مانند سرگیجه و گوارشی را نیز گزارش می کنند.

دکتر نادری ادامه داد: بر خلاف آنفلوآنزا در بیماری سرماخوردگی علایم گرفتاری مجاری تنفسی فوقانی مانند عطسه و ترشحات بینی بیشتر دیده می شود.

با وجودی که برخی رسانه ها از فوت یک نفر در زاهدان بر اثر ابتلا به بیماری آنفلوآنزا خبر می دهند معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با تکذیب این خبر گفت: تاکنون هیچ مرگ ناشی از بیماری آنفلوآنزا در محدوه این دانشگاه گزارش نشده است.

دکتر طباطبایی در عین حال بیان کرد: همزمان با فصل سرما حدود ۳۰ نفر در استان به این بیماری مبتلا شدند که تحت درمان قرار گرفتند.
وی ادامه داد: شهروندانی که تمایل دارند می توانند با مراجعه به داروخانه‌ها نسبت به دریافت واکسن آنفلوآنزا اقدام و پس از مشورت با پزشک آن را تزریق کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *