محصولات, نوزاد

دندان درآوردن نوزاد | زمان و علائم دندان درآوردن نوزاد

آموزش صحیح و اصولی به مادران، یکی از بهترین راهکارهایی است که می‌تواند سلامت نوزادان را تضمین کند. فرآیند رشد دندان‌ها و دندان درآوردن نوزاد نیز از جمله این مسائل است که مادران با داشتن اطلاعات کافی و لازم در این مورد، می‌توانند از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری ‌کنند. در این بین مادران گرامی از انجام اقدامات هیجانی و غیراصولی خودداری کنند تا فرآیند رشد دندان‌های نوزاد با مشکلی مواجه نشود.

 

دندان درآوردن نوزادان

دندان درآوردن در نوزادان با خارش لثه شروع می‌شود. این روند از نوزادی به نوزاد دیگر متفاوت است. برخی از دندانپزشکان معتقد هستند سرعت دندان درآوردن در نوزادان ارثی است و ممکن است برخی زود و برخی دیرتر نسبت به بقیه دندان درآورند. با این حال در مورد این موضوع مادران باید نکاتی را بدانند و رعایت کنند تا این فرآیند با مشکلات کمتری همراه باشد. در ادامه به بررسی این نکات خواهیم پرداخت.

1- ترتیب رشد دندان‌ها در نوزادان

ترتیب رشد دندان‌های نوزادان نیز شبیه به یکدیگر نیست. در بیشتر نوزادان ابتدا دو دندان بالایی و یا دو دندان پایینی شروع به رشد می‌کنند. در برخی از آنان ممکن است همزمان چند دندان شروع به رشد کند. اما رایج‌ترین شکل رشد دندان به تعداد کم یعنی دو دندان در پایین و یا دو دندان در بالا است.

2- علائم فیزیکی دندان درآوردن نوزاد

در همه نوزادان دندان درآوردن همراه با علائمی است. نشانه‌هایی چون خارش لثه، بی‌قراری در شب، گاهی تغییر موقت رنگ مدفوع، تب، گریه‌های وقت و بی وقت، تاول‌های خفیف تا کمی شدید در لثه، گونه‌های قرمز، بیرون ریزی آب دهان و التهاب جزء این علائم هستند.

3- کاهش خارش لثه در نوزادان

همانطور که گفتیم نوزادان در این دوران با علائمی مواجه می‌شوند. به گفته‌ یک دندانپزشک متخصص، نوزادان درد زیادی را دریافت نمی‌کنند. بیشترین چیزی که باعث ناراحتی و بی قراری‎شان می‌شود خارش لثه است. این اتفاق احساس ناخوشایندی را برای نوزاد به وجود می‌آورد از این رو آن‌ها اشیا را در داخل دهان خود قرار داده و فشار می‌دهند. البته ژل‌هایی بهداشتی در داروخانه‌ها موجود است که می‌تواند به کاهش این احساس ناخوشایند در نوزادان کمک کند.

4- استفاده از دندان‌گیرها برای کاهش درد در هنگام دندان درآوردن نوزاد

انواع و اقسام دندان‌گیرها برای کاهش درد و خارش لثه نوزادان در بازار وجود دارد. اما نکته‌ای که شامل حال بیشتر دندان‌گیرها می‌شود، عدم بهداشتی بودن آن است. اگر بتوانید دندان‌گیری پیدا کنید که به راحتی شسته، استریل و ضدعفونی شود می‌تواند تا حد چشمگیری در کاهش درد دندان درآوردن نوزاد مؤثر باشد. از طرفی نوزادان برای کاهش این ناراحتی و داشتن احساس بهتر هر چیزی را در دهان خود می‌کنند. به عنوان والدین باید بسیار مراقب این موضوع باشید تا چیزی در دهان نکنند که باعث خفگی‌شان شود.

5- تغذیه مناسب برای کاهش ناراحتی هنگام دندان درآوردن نوزادان

بهترین تغذیه برای نوزادان تا دو سالگی شیر مادر است و والدین در کنار آن می‌توانند از غذاهای کمکی نیز استفاده کنند. از طرفی محققان نیز ثابت کرده‌اند نوزادانی که شیر مادر می‌خورند در جریان دندان درآوردن با عوارض کمتری رو به رو می‌شوند چون سیستم ایمنی قوی‌تری نسبت به سایر نوزادانی دارند که از شیر مادر استفاده نمی‌کنند.از جمله نکات مهم این است که از دادن تنقلات مصنوعی، آبنبات‌ها و یا هر چیزی که غیرطبیعی و غیراستاندارد است به نوزاد خودداری کنید. ضمن داشتن عوارض خطرناک، فرآیند دندان درآوردن نوزاد را با مشکلات بیشتری مواجه می‌کند. در این بین باورهایی نیز وجود دارند که پایه‌ علمی نداشته و می‌توانند جان نوزاد را به خاطر دندان درآوردن به خطر بیاندازند. مثلاً برخی معتقدند اگر یک تکه گوشت کباب شده به نوزاد دهند تا به لثه‌های خود بزند و یا آن را با لثه‌های خود فشار دهد، دردش متوقف می‌شود. این کار خطرات بسیار زیادی را به همراه دارد ممکن است نوزاد گوشت را ببلعد و یا گوشت آلوده باشد که هر دو جان نوزاد را به خطر می‌اندازند. لطفاً از اقدامات غیراصولی در مورد دندان‌های نوزادان خود اکیداً خودداری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *