پدر, کودک, مادر

سرگرم کردن بچه ها در خانه

اما در قرنطینه ماندن با بچه‌ها کار ساده‌ای نیست. خیلی از بچه‌ها بعد از دو سه روز حوصله‌شان سر می‌رود و از خانه ماندن خسته می‌شود؟ چطور می‌توان بچه‌ها را در خانه سرگرم کرد؟ با چه روشهایی می توان بچه ها را در خانه نگه داشت؟ اگر شما هم نگران این موضوع هستید شاید این ۱۰ روش به کارتان بیاید.

ورزش خانوادگی

بعضی از ورزشها به سالن و باشگاه و وسیله نیاز دارد، اما برای نرمشهای خانوادگی با یک موزیک هیجان انگیز به مکان وسیعی احتیاج ندارید. حالا که در قرنطینه هستید و بیرون نمی روید و زمانی برای ورزش و پیاده روی ندارید بهتر است خانوادگی و با بچه ها ورزش کنید. اجازه بدهید بچه ها خودشان موسیقی مورد علاقه شان را انتخاب کنند. ورزش دسته جمعی به شادی بچه ها کمک زیادی می کند و البته کمی از بی‌حوصلگی آنها را از بین می برد.

پازل

پازل ها می توانند بچه ها و بزرگسالان را برای ساعت ها سرگرم کنند . فعلا باید در خانه بمانید چاره ای نیست. پس بهتر است هم خودمان و هم بچه ها را سرگرم کنیم. پازل های هزار قطعه ای به بالا برای این روزها انتخاب مناسبی است . فقط چون تمام شدن این پازلها ممکن است چند روز طول بکشد بهتر است یک میز مخصوص برایش اختصاص بدهید . میزهای ناهار خوری انتخاب خوبی برای این پازلهای بزرگ نیستند چون جای زیادی اشغال می کنند و برای غذا خوردن مجبور می شوید بساطش را به هم بزنید. یادتان باشد بچه ها این روزها به مدرسه نمی روند و،پازل حل کردن مهارت حل مسئله و حافظه کودکان را تقویت می کند.

نقاشی کردن

هیچ وقت قدرت مداد رنگی یا رنگها را برای شاد نگه داشتن و سرگرم کردن کودکان آن هم برای مدت طولانی دست کم نگیرید. رنگ آمیزی استرس را از بچه ها دور می کند . در ضمن می تواند کلی از وقت بچه ها را پر کند. اگر کتاب رنگ آمیزی ندارید می توانید از سایتهای آنلاین سفارش بدهید. یا اینکه خودتان با خلاقیتتان برای بچه‌ها نقاشی بکشید واز آنها بخواهید آن را رنگ آمیزی کنند..

نقاشی کردن با بچه ها

تمرین ریاضی

اگر فرزندان مدرسه ای دارید و نمی خواهید یادگیری آنها در این روزهای تعطیل متوقف شود بهتر است با هم کمی تمرینای ریاضی بامزه انجام بدهید. بعضی از کتابهای ریاضی هستند که با معمای اعداد می توانند ذهن بچه ها را برای حل مسائل تقویت کنند. این کتابها بر عکس کتابهای مدرسه با سرگرمی ریاضی را به کودکان آموزش می دهند.

بازیهای علمی

بچه ها عاشق کشف و مشاهده هستند. حالا که وقت زیادی برای گذراندن دارند می توانید بازیهای علمی و البته عملی انجام بدهید. مثلا با بچه ها کارهای کشت بذر و گیاه را انجام بدهید. بهار از راه رسیده . یک گلدان می خواهید و کمی خاک و کمی بذر. با بچه ها بذر بکارید .بچه ها عاشق انتاظر رویش هستند. خودتان متوجه می شوید این کار چقدر وقتشان را پر می کند و البته کلی نکات علمی به آنها می آموزد. اینکه گیاهان به چقدر آب و نور نیاز دارند و …

آشپزی با بچه ها

پخت و پز نه تنها برای روزهای طولانی در خانه یک فعالیت خوب است ، بلکه به بچه ها این فرصت را می‌دهد تا یک مهارت جدید بیاموزند. این روزها تا دلتان بخواهد می‌توانید در آشپزخانه وقت بگذرانید. از پختن نان خانگی گرفته تا انواع شیرینی‌های عید. بچه‌ها عاشق شیرینی و کیک هستند. پس وقتی کارشناسان توصیه می‌کنند به دلیل نکات بهداشتی بهتر است خودتان شیرینی بپزید، چه زمانی بهتر از حالا. بیشتر بخوانید:  آشپزی با کودکان 5 دستور تهیه ساده!

آشپزی با بچه ها برای سرگرم کردن

خمیر و گل بازی

با یک تیر دو نشان بزنید. بچه ها عاشق کثیف بازی و درست کردن اشکال مختلف با خمیر و گلهای بازی هستند. حتما می دانید که این بازیهای استرس آنها را کم می کند. پس هم با این بازی کلی وقتشان می گذرد و هم اینکه موقع شستن دستها می توانید به آنها شیوه درست دست شستن را به خصوص در این روزهای شیوع ویروی کرونا آموزش بدهید.

ساختن سازه ها

اسباب بازی هایی که بچه ها می توانند از آنها برای ساختن سازه ها استفاده کنند معمولا چند ساعت آنها را سرگرم می کنند.لگوها و اسباب بازی های سازه ای با اینکه در ظاهر فقط اسباب بازی های سرگرم کننده برای گذر زمان به نظر می رسند،‌اما آنها در واقع به بچه ها درسهای مهمی درباره مهندسی و ادراک فضایی می آموزند.

ساخت لگو
داستان های خواب با مادربزرگ و پدربزرگ

بچه ها عاشق پدربزرگ و مادر بزرگهایشان هستند اما در این ایام مجبورند از آنها دور باشند. اما می توان با چند کار ساده این ارتباط را حفظ کرد. مثلا می توانید یک قرار شبانه بگذارید وبا یک ارتباط مجازی از پدربزرگ و مادر بزرگ بخواهید برای نوه اشان داستان بخوانند یا قصه تعریف کنند. صحبت کردن و شنیدن قصه از زبان مادربزرگ وپدر بزرگها هم استرس بچه ها را کم می کند وهم اینکه باعث می شود یک ساعتی در فضای مجازی با آنها باشند.

برای یک تعطیلات رویایی برنامه ریزی کنید

چند روز دیگر عید است و خیلی از خانواده ها برای سفر برنامه ریزی کرده بودند و حالا مجبور هستند در خانه بمانند. اما این روزها می گذرد و باید با امید و البته سفر نرفتن در این روزها ویروس کرونا را شکست بدهیم. بهترین کار برای گذراندن وقت با بچه ها برنامه ریزی برای یک سفر رویایی است. می توانید دور هم بنشینید و درباره سفری که در آینده انجام می دهید حرف بزنید. انسان به امید زنده است پس توی اینترنت عکس جاهایی که دوست دارید را تماشا کنید و برای رفتن به آنجا برنامه ریزی کنید. هم حالتان خوب می شود و هم اینکه کلی وقتتان می گذرد.

منبع:eu.usatoday.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *