کودک, نوجوان

احترام به فرزندان و بچه ها

یکی از مهم ترین اصول تربیتی، احترام به فرزند و بچه‌ها است. برخوردی همراه با احترام باعث ایجاد اعتماد به نفس و حس ارزشمندی در کودکان می‌شود. والدینی که با کودکان خود با احترام برخورد می‌کنند، در تربیت خود موفق ترند؛ چرا که در این صورت، هم احترام گذاشتن را به آن‌ها می‌آموزند و هم به تحکیم وحدت خانواده کمک می‌کنند. از طرف دیگر فرزندی که به او احترام گذاشته می‌شود، سرشار از حس عزت نفس و خود باوری خواهد شد که این احساسات در تمام طول زندگی‌اش با او همراه خواهد بود. در ادامه مقاله به اثرات احترام گذاشتن به فرزندان و راه‌های انجام آن می‌پردازیم.

 

نقش احترام به فرزندان در خانواده
در یک خانواده سالم علاوه بر تاکیدی که بر احترام به پدر و احترام به مادر می‌شود، احترام به فرزندان و بچه ها نیز ارزش دارد. در چنین خانواده‌ای روابط دو جانبه بوده و برای نظرات کوچک ترین عضو خانواده نیز ارزش قائل هستند. در واقع احترام بین اعضای خانواده یک اصل محسوب می‌شود. برای اطلاع از احترام بین اعضای خانواده کلیک کنید.

با رفتارهای ساده‌ای می‌توان به فرزندان احترام گذاشت. برخی از این رفتارها عبارتند از:

1- مقایسه نکردن کودک با دیگران

2- سلام کردن به بچه‌ها و پاسخ سلام آن‌ها را دادن

3- صدا کردن کودک با الفاظ محبت آمیز و محترمانه

4- گوش دادن به حرف‌های فرزندان

5- مشورت با فرزندان درمورد مسائل مربوط به خودش

6- صداقت به کودکان یاد داده می‌شود

7- سرزنش نکردن او در جمع

اثرات احترام به فرزندان
احترام به فرزندان اثرات مثبت فراوانی دارد؛ چرا که الگوی بچه ها والدین‌شان هستند. همچنین با احترام گذاشتن به بچه‌ها در روند رشد شخصیتی به او کمک می‌کنید. چند نمونه دیگر از اثرات احترام گذاشتن به فرزندان به شرح زیر است:

1. پرورش ویژگی های مثبت شخصیتی
احترام گذاشتن به کودکان باعث پرورش ویژگی‌های مثبت شخصیت مثل اعتماد به نفس، احساس مسئولیت، ارزشمندی و بزرگواری می‌شود. این ویژگی‌ها که توسط والدین به وجود می‌آیند تا سنین بزرگسالی همراه او باقی خواهد ماند و باعث پیشرفت و موفقیت کودک می‌شود.

2. سلامت روحی و روانی
وقتی که کودکان از طرف والدین خود احترام دریافت نکنند و تحقیر شوند، احتمال ابتلا به بیماری‌های روحی و روانی همچون اختلالات شخصیت، افسردگی و اضطراب بالا می‌رود. وقتی که والدین به کودک خود احترام بگذارند، فرزندشان را در برابر بیماری‌های روانی تا حد زیادی بیمه می‌کنند. با ایجاد سلانت روانی برای فرزندان، می‌توانید سلامت خانواده را نیز تامین کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از خانواده سالم کلیک کنید.

راه هایی برای احترام به فرزندان
همان طور که در بالا ذکر شد احترام گذاشتن به فرزندان بسیار ساده می‌باشد، اما ممکن است برخی والدین از شیوه صحیح احترام گذاشتن آگاهی نداشته باشند. بهترین راه‌های احترام به فرزندان به شرح زیر است:

1. محترمانه صحبت کردن
بهتر است درهنگام صحبت کردن با کودک خود از کلماتی مثل “لطفا و خواهش می‌کنم” استفاده کنید و این گونه برای کاری که کودک برای شما انجام می‌دهد، احترام قایل شوید تا کودک احساس کند کاری که انجام می‌دهد با ارزش است. به این صورت کودک نیز متقابلا به شما احترام خواهد گذاشت.

2. تصمیم نگرفتن برای بچه ها
وقتی کودک در انجام کاری (چه بسا کاری بسیار ساده و پیش افتاده) از شما راهنمایی می‌خواهد و یا در شرایطی که باید تصمیمی برای کودک (مثلا خرید لباس) بگیرید، چند انتخاب و راهکار برای او مهیا کنید و در آخر تصمیم گیری را به عهده خود کودک بگذارید. برای شکل گیری مسئولیت پذیری در کودکان با این نوع تصمیم گیری‌ها به او کمک می‌کنید تا با برداشتن قدم‌های کوچک به سمت استقلال حرکت کند.

3. احترام گذاشتن به حریم خصوصی و استقلال
حریم خصوصی و استقلال در کودکان بسیار ساده ولی مهم است. مثلا ممکن است کودکی دوست نداشته باشد کسی به موهایش دست بزند. در این شرایط بهتر است به این خواست او احترام بگذارید و درست کردن موهایش را به عهده خود او بگذارید.

4. دستور ندادن مداوم
به طور مداوم به کودک دستور ندهید، چرا که در این صورت کودک احساس سرخوردگی می‌کند و چه بسا ممکن است لجبازی کرده و کار را انجام ندهد. بهتر است برای کودک مشخص کنید که این کار باید در یک زمان خاصی انجام شود. در این صورت کودک احساس می‌کند که به خواسته او احترام گذاشته شده است.

5. مقایسه نکنید
وقتی که کودکان را با اطرافیان مقایسه می‌کنید در واقع او را تحقیر کرده‌اید. کودک خود را با خودش مقایسه کرده و به او بگویید که باید از گذشته خود بهتر شود. با این طور مقایسه کردن، به اعتماد به نفس کودک افزوده شده و درگیر رقابتی مثبت می‌شود.

6. نقش مچ گیری ممنوع در احترام به فرزندان
وقتی کودک کار اشتباهی انجام می‌دهد، به اصطلاح مچ گیری نکرده و او را سرزنش نکنید. بهتر است با زبانی خوش اشتباه فرزندتان را به خودش بگویید و از او بخواهید دیگر این کار را تکرار نکند.

7. تنبیه ضررش بیشتر است
در صورت انجام یک کار اشتباه، کودک خود را مخصوصا در جمع تنبیه نکنید. اگر کاری که انجام داده بسیار اشتباه بود از تنبیهی استفاده کنید که باعث تحقیر او نشود و این کار را در حریم خصوصی خودتان انجام دهید. برای اطلاع بیشتر درباره نحوه تنبیه کودکان کلیک کنید.

8. تشویق راهی برای ارتباط
وقتی کودک کار درستی انجام می‌دهد او را تشویق کنید. از این طریق کودک متوجه می‌شود که به کار و شخصیت او احترام گذاشته‌اید و این گونه به آن کار خوب علاقه مند می‌شود و بیشتر آن را انجام می‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *