مادر, نوزاد

نوزادان زیر یک سال به کرونا مبتلا می‌شوند؟

از زمان شیوع کرونا خبرهای زیادی درباره مبتلا نشدن کودکان به این بیماری منتشر شد.

خبرهایی که متاسفانه پایه و اساس علمی نداشتند. بیشتر پزشکان متخصص معتقدند این ویروس همه افراد جامعه را تهدید می کند و هیچ فرقی بین کودکان و بزرگسالان نمی گذارد.

دکتر طباطبایی فوق تخصص نوزادان بیمارستان امام حسین در باره ابتلا یا عدم ابتلای نوزادان و شیرخواران کمتر از یک سال به ویروس کرونا توضیح می دهد:

«هرچند تاکنون مواردی از فوت بر اثر کرونا در بین این گروه سنی گزارش نشده اما، مواردی از ابتلای نوزادان به کرونا گزارش شده است.

ویروس کووید۱۹ قابلیت انتقال به نوزادان را دارد و در مطالعات صورت گرفته، مشخص شده است که ۲۴ درصد شیرخواران زیر یک سال که تست کرونای مثبتی داشتند و به صورت قطعی بیماری کرونا در علائم بالینی آنها مشاهده می‌شد، بسیار بدحال بودند ولیکن تاکنون فوت شیرخوار زیر یک سال بر اثر کرونا گزارش نشده است.»

آیا ویروس کرونا از مادر باردار به جنین منتقل می‌شود؟

این فوق تخصص نوزادان با اشاره به اینکه تاکنون شواهدی مبنی بر اینکه مادر باردار مبتلا به کرونا می‌تواند ویروس را به جنین خود انتقال دهد، وجود ندارد، به ایسنا می گوید:« البته، مواردی هست که تست‌هایی که روزهای اول تولد از نوزادان گرفته می‌شود مثبت باشد، اما در بررسی‌های انجام شده روی جفت و بند ناف، انتقال ویروس از مادر به جنین هنوز ثابت شده نیست.» دکتر طباطبایی درباره تغذیه نوزاد با شیر مادر مبتلا به کرونا، می گوید:« انتقال کووید ۱۹ از طریق ترشحات تنفسی و تماس نزدیک انجام می شود.

بنابراین، در مورد انتقال ویروس بر اساس شواهد موجود، انتقال از طریق شیر مادر انجام نمی شود،‌اما تماس نزدیک و شیردهی مستقیم می‌تواند عاملی برای انتقال ویروس باشد؛ به همین دلیل فاصله‌گذاری فیزیکی بین مادر و نوزاد نیز باید رعایت شود و بر اساس پروتکل‌های بهداشتی مادر مبتلا به کرونا پس از زایمان باید با نوزاد فاصله داشته باشد.

به همین دلیل نوزاد را در اتاقی مجزا به همراه یک مراقب سالم نگهداری می‌کنیم و در صورتی که امکان این کار وجود نداشته باشد، حداقل فاصله بین مادر و نوزاد در یک اتاق باید حدود ۲ متر باشد.»

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *