Saturday, October 21, 2017
ثبت نام
Home
واکسن جلوگیری از چربی خون ساخته شد مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط کمرو   
چهارشنبه ، 31 خرداد 1396 ، 06:11

متخصصان آزمایش ماده جدیدی را روی انسان آغاز کرده‌اند که می‌تواند کلسترول (چربی خون) را به صورت طولانی مدت کاهش دهد و از بروز عوارض قلبی ناشی از آن جلوگیری کند.

 

در مقاله‌ای که متخصصان و محققان هلندی در مجله اروپایی قلب منتشر کرده‌اند مطرح شده که ممکن است بتوان با واکسینه کردن در انسان در برابر افزایش کلسترول و عارضه تصلب شرائین مصونیت ایجاد کرد.

نقش ماده جدید که AT۰۴A نام دارد، فعال کردن سیستم مصونیت انسان برای خارج کردن "کلسترول‌های بد" از خون است. به اعتقاد متخصصان، می‌توان این ماده را به عنوان جانشین یا مکمل داروی استاتین به کار برد که در حال حاضر میلیون‌ها نفر در جهان برای جلوگیری از افزایش خطرناک کلسترول به طور روزانه آن را مصرف می‌کنند.

آزمایش داروی جدید بر موش‌های آزمایشگاهی نتیجه مثبتی داشته است. در این آزمایش‌ها به موش‌ها خوراک حاوی چربی فراوان داده شد تا باعث افزایش کلسترول و تصلب شرائین در آنها شود. پس از تجویز این ماده، میزان کلسترول خون آنها ۵۳ درصد، آسیب به عروق ۶۴ درصد و التهاب عروق دست کم ۲۱ درصد کاهش یافت.

یکی از دست اندرکاران این آزمایشات گفته است از آنجا که پادتن ایجاد شده پس از تزریق این ماده به موش‌ها برای مدتی طولانی در سطحی بالا باقی ماند می‌توان احتمال داد که این ماده برای مدتی پس از تجویز هم در جلوگیری از افزایش کلسترول فعال خواهد ماند و مانند واکسن، تاثیری بلند مدت خواهد داشت. البته در صورتی که آزمایش روی انسان نیز همان نتیجه آزمایش روی موش‌ها را داشته باشد.

به گزارش بی‌بی‌سی، در حال حاضر برخی از داروهایی که برای مقابله با افزایش کلسترول تجویز می شود خطر ابتلای به دیابت را افزایش می‌دهد. در مورد داروی جدید هم باید عوارض جانبی احتمالی آن به دقت بررسی شود. در این مقاله همچنین تاکید شده که ممکن است تکمیل آزمایش این دارو روی انسان تا شش سال به طول انجامد.

آخرین بروز رسانی مطلب در چهارشنبه ، 31 خرداد 1396 ، 06:15
 

محصولات کمرو ... برای یک عمر

QR

با کمرو همراه شو

کانال تلگرامی خانواده کمرو


صفحه کمرو در اینستاگرام
مطالب علمی و اخبار این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست
کلیه حقوق سایت برای شرکت نوید بهداشت ارس محفوظ است . استفاده غیر تجاری مطلب همراه با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد