نوزاد

روش بستن پوشک نوزاد

اگر منتظر مهمان تازه‌ای هستید یا به تازگی صاحب فرزندی شده‌اید این مطلب برای‌تان بسیار مفید است.

روش تعویض پوشک نوزاد دختر

اول با یک دست پاهای نوزاد را بالا بگیرید و با دستمال مدفوع او را پاک کنید. بسیاری از مادران از مواد پاک‌کننده نوزاد استفاده می‌کنند و مشکلی هم برای او پیش نمی‌آید، اما اگر پوست نوزاد شما نسبت به مواد شیمیایی آن واکنش نشان می‌دهد، روزهای اول از دستمال مرطوب یا پنبه و آب خالص استفاده کنید. هر بار از یک قسمت دستمال استفاده کنید، داخل تمامی چین خوردگی‌ها را از بالا به پایین پاک کنید. برای تمیز کردن اندام تناسلی از واژن به‌سمت مقعد حرکت کنید. اطراف اندام تناسلی و روی باسن نوزاد پماد بمالید تا از کهیر زدن که در اثر بستن پوشک ایجاد می شود جلوگیری کنید.

روش تعویض پوشک نوزاد پسر

هرگز آلت او را آزاد رها نکنید، با یک دستمال روی آن‌را بپوشانید تا در صورت ادرار کردن شما را آلوده نکند. بیضه‌ها را به آرامی کنار بزنید و زیر آن‌را تمیز کنید. زیر آلت و روی بیضه‌ها را به‌سمت مقعد پاک کنید. اگر او را ختنه نکرده‌اید، سعی نکنید پوست ختنه‌گاه را عقب بکشید. اطراف اندام تناسلی و روی باسن او پماد بمالید تا کهیر نزند.

اگر نوزادتان ختنه شده است، یک گاز سبک و وازلین روی آن گذاشته شده است. یک هفته طول می‌کشد تا خوب شود. نوک آن ممکن است قرمز شود و لخته زرد رنگی روی آن دیده شود. یا ممکن است متوجه ترشحات زرد رنگی شوید. چند روزی روی آلت نوزاد بعد از هر بار تعویض پوشک وازلین بمالید. ناحیه ختنه شده به‌ندرت عفونی می‌شود، اما اگر قرمزی آن بعد از یک هفته کم نشد یا متورم شده و یا چرک‌های زرد رنگ حاوی مایع روی آن مشاهده کردید، با پزشک او تماس بگیرید.

مراقبت از بند ناف

بعد از هر بار تعویض پوشک، با یک تکه پنبه مرطوب یا آغشته به الکل (با پزشک صحبت کنید و نظر او را جویا شوید) پوسته‌های چسبناک و مایعی که گاهی اوقات روی پایه بند ناف (جایی‌که به پوست وصل شده است) دیده می شود را پاک کنید. پوشک نوزاد را زیر بند ناف او تا کنید (یا یک پوشک جدید که قسمت ناف آن بریده شده است خریداری کنید) تا ناف او در معرض هوا باشد. تا زمانی‌که ناف کودک نیفتاده است (معمولا حدود دو هفته بعد از تولد) از استحمام با اسفنج خودداری کنید.

استراتژی‌های شبانه

اگر نوزادتان نیمه‌های شب از خواب بیدار شد، اول چه‌کار باید بکنید؟ به او شیر بدهید یا پوشکش را عوض کنید؟ اکثر نوزادان گرسنه دوست دارند که در همان لحظه شیر بنوشند و نسبت به تعویض سریع پوشک واکنش خوبی نشان نمی‌دهند. اما اگر تعویض پوشک را به بعد از نوشیدن شیر موکول کنید، ممکن است او را از خواب ناز بیدار کنید. بهترین راه حل این است که در اواسط نوشیدن شیر پوشک او را عوض کنید (هر چند نوزادانی که شیر مادرشان را می‌نوشند ممکن است بعد از آن دوباره مدفوع کنند). اگر نوزاد شما  به‌طرزی معجزه آسا  نیمه‌های شب از خواب بیدار نمی‌شود، می‌تواند تا صبح با پوشک خیس بخوابد.

استثناء: اگر نوزادتان کهیر می‌زند، هر‌وقت پوشکش را خیس کرد آن‌را عوض کنید. حتی شب‌ها.

نوزاد پر تحرک

از آغاز 6 یا 9 ماهگی، نوزادتان یک لحظه هم آرام نمی‌گیرد، مخصوصا برای این که نگذارد به او پوشک ببندید. برای این‌که تعویض پوشک تبدیل به مسابقه کشتی نشود، با اسباب‌بازی یا آواز مورد علاقه‌اش حواس او را پرت کنید. هم‌چنین می‌توانید با قرار دادن یک اسباب‌بازی متحرک بالای میز تعویض پوشک او را مشغول نگه‌دارید.

کهیر پوشک

کهیر پوشک نتیجه رطوبت بیش از حد پوشک و ساییده شدن آن به پوست ظریف نوزاد است. با تعویض پی در پی پوشک او و قرار دادن باسنش در معرض هوا – هر بار که ممکن بود – (او را روی چند لایه کهنه بخوابانید) به درمان کهیر او کمک کرده و از کهیر زدن مجدد جلوگیری می‌کنید. اگر کودک‌تان کهیر زده است، با ملایمت پمادی که پزشک تجویز کرده است را روی پوست او بمالید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *