سلامتی, کودک

گرم کردن غذای کودک، کدام مواد سمی می شوند؟

کارشناسان به مادران توصیه می کنند که حواسشان به گرم کردن غذای کودک باشد. بعضی از مواد غذایی با گرم کردن دوباره سمی می شوند و ممکن است سلامتی کودک را به خطر بیندازند. دکتر علی محتشمی متخصص اطفال درباره گرم کردن دوباره غذای کودکان می گوید:« ‌ برخی مواد غذایی با گرم شدن دوباره خاصیت خود را از دست می دهند و به مواد سمی تبدیل می‌شوند. بهتر است یا به اندازه مصرف یک وعده و فقط برای یک‌بار تهیه شوند و یا برای بار دوم یا به‌صورت سرد استفاده شوند.»

مرغ و قارچ را گرم نکنید

قارچ یکی از موادی است که در صورت گرم کردن غذای کودک سمی می‌شود. محتشمی در این باره می گوید:« با گرم کردن قارچ تغییراتی در ترکیب پروتئین و حتی مزه این غذا ایجاد می‌شود که خاصیت آن را از بین برده و باعث ایجاد بسیاری از مشکلات گوارشی می‌شود؛ مرغ از دیگر موادی است که اگر دوبار گرم شود سمی می‌شود، دوباره گرم کردن مرغ باعث تغییر ترکیب پروتئین در آن می‌شود، اگر می‌خواهید آن را گرم کنید با درجه حرارت پایین و به مدت طولانی این کار را انجام دهید.»

سیب زمینی وچغندر هم سمی می شوند

این متخصص اطفال درباره سیب زمینی هم همین نظر را دارد:« با گرم کردن مجدد سیب زمینی نه تنها خواص غذایی آن از بین می‌رود بلکه سمی نیز می شود. سیب زمینی را بلافاصله پس از پخت مصرف کنید و یا اینکه آن را سرد سرو کنید. اسفناج از مواد دیگری است که در صورت داغ کردن مجدد سمی می‌شود، اسفناج حاوی درصد بسیار بالایی از نیترات است که گرم کردن مجدد این غذا نیترات را به نیتریت تبدیل می‌کند که ماده‌ای سرطان زاست بنابراین اسفناج را تازه تازه و بلافاصله پس از پخت مصرف کنید. چغندر هم مثل اسفناج حاوی نیترات است که با گرم کردن دوباره تبدیل به ماده‌ای خطرناک می‌شود البته به این معنا نیست که شما نمی‌توانید دوباره آن را مصرف کنید فقط می‌گوییم دوباره آن را گرم نکنید.از کرفس اغلب در تهیه سوپ استفاده می‌شود و باید این سبزی را تازه تازه مصرف کنید، کرفس هم حاوی نیترات است؛ اگر می‌خواهید سوپ را دوباره گرم کنید بعد از پختن، کرفس و هویج آن را جدا کنید.»

تخم مرغ را داغ نکنید

تخم مرغ هم با داغ شدن دوباره سمی می شود. محتشمی در این باره می گوید:« تخم مرغ یکی از پر خطرترین مواد غذایی است که اگر آن را با درجه حرارت زیاد گرم کنید سمی می‌شود؛ این در مورد مواد غذایی مثل سس بشامل که در آن تخم مرغ به کار رفته صدق نمی‌کند و شامل غذا‌هایی می‌شود که تخم مرغ پخته و یا سرخ شده در آن به کار رفته است.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *