مادر

سریعترین راه افزایش شیر مادر چیست؟

بیشتر زنانی که تازه زایمان کرده اند نگران کم بودن شیر خود هستند و اینکه آیا نوزادشان سیر می شود یا نه. البته پزشکان متخصص معتقدند تا زمانی که نوزاد رفتار طبیعی از خود بروز می‌دهد، فعال است، خوب می‌خورد و پوشکش را خیس می‌کند، همه چیز مرتب است و جایی برای نگرانی نیست. اما سریعترین راه برای افزایش شیر مادر چیست؟ شاید این سوال خیلی از زنانی باشد که نوزادشان را شیر می دهند. اگر شما هم همین سوال را دارید حتما این مطلب را بخوانید.

بهترین روش برای افزایش شیر مادر
با اینکه مواد غذایی که مادر تغذیه می کند نقش مهمی در افزایش شیر مادر دارد اما قبل از هر چیز باید حواستان به این چند مورد مهم باشد:

خواب کافی
به گفته پزشکان متخصص نداشتن خواب کافی تأثیر منفی بر کیفیت فرآیند تولید شیر می‌گذارد

تاثیر خواب بر شیر مادر
نداشتن استرس
بهتر است در دوران شیردهی از استرس و اضطراب دور باشید، شاید استرس تأثیری بر فرآیند تولید شیر در بدن نداشته باشد، اما این حالت روانی به وارد شدن شیر به مجاری مخصوص سینه‌ها لطمه می‌زند و در نتیجه نوزاد باید برای خوردن شیرمادر بیشتر تلاش کند.

آب بنوشید
اگر بدن کم آب باشد مقداری کمتر شیر تولید می‌کند .توصیه می‌شود همیشه یک بطری آب همراه داشته باشید تا بدون نیاز به دور شدن از نوزاد، هرازگاهی نیاز آبی بدنتان را تأمین کنید.

ماساژ دادن سینه‌ها
ماساژ سینه ها به افزایش میزان شیر تولید شده در آن‌ها کمک می‌کند.

به نوزاد فرصت بدهید
سریعترین راه برای افزایش شیر مادر این است که نوزاد فرصت کافی برای مکیدن سینه مادر داشته باشد. هر چه نوزاد بیشتر شیر بخورد، سطح پرولاکتین بدن بالا می رود و شیر بیشتری تولید می شود.

دریافت کالری مورد نیاز بدن
مادرانی که به نوزادشان شیر می دهند باید ۵۰۰ کالری بیشتر از نیاز معمول همیشه به بدنشان وارد کنند. دریافت کالری ناکافی باعث کاهش تولید شیر می‌شود.

تغذیه مادر شیرده
مواد غذایی که باعث افزایش شیر مادر می‌شود
تولید شیر کاملا به آنچه می‌خورید ربط دارد. یعنی هر چه مواد غذایی که می‌خورید مفیدتر باشد، شیر بیشتری در بدن شما تولید می شود. اما کدام مواد غذایی به تولید شیر بیشتر کمک می کنند؟

جو دوسر
جو دوسر حاوی پروتئین، ویتامین، مواد معدنی و عناصر دیگری است که باعث افزایش شیر مادر می‌شود. م جو دوسر سرشار از آهن بوده و آرام‌بخش است و با بسیاری از خوراکی‌های شیرساز دیگر خواص مشترک دارد.

رازیانه
رازیانه یکی از بهترین گیاهان برای تولید و افزایش شیر مادر است. رازیانه سرشار از ترکیباتی مثل آنتول، دیانتول و فوتوآنتول است که هورمون‌ها را تغییر می‌دهد. این ترکیبات دارویی تولید استروژن و پرولاکتین را که برای تولید شیر لازم است تحریک می کنند. البته در مصرف رازیانه نباید زیاده روی کرد. رازیانه باید فقط یک یا ۲ بار در هفته مصرف شود.

سبزیجات
سبزیجاتی که به رنگ سبز تیره هستند برای افزایش تولید شیر مادر مفید هستند. این سبزیجات مثل اسفناج و جعفری دارای املاح معدنی، ویتامین و فیتواستروژن هستند.

کنجد سیاه
دانه‌ی کنجد سیاه سرشار از کلسیم است و می‌تواند شیر را افزایش بدهد.

هویج
هویج مثل اسفناج، کیفیت شیردهی را به‌ میزان زیادی بالا می‌برد. هویج حاوی ویتامین A است که مکمل شیردهی است و کیفیت شیر را افزایش می‌دهد.

خوردنی های مفید در بارداری

کدو سبز
کدو سبز سرشار از موادغذایی است. کدو آب زیادی دارد. کدو می‌تواند آب بدن مادر را تأمین و به افزایش کیفیت شیر کمک کند.

بادام
بادام سرشار از امگا۳ ست. امگا۳ به هورمون‌های تقویت‌کننده‌ی شیردهی کمک می‌کند تا تولید شیر را بیشتر کنند.

ماهی قزل آلا
این ماهی سرشار از اسیدهای چرب ضروری و امگا 3 است که برای مادران شیرده این مواد ضروری محسوب می شود. ماهی قزل آلا به بالا رفتن سطح هورمون شیردهی در مادران باردار کمک و شیر مادر را سرشار از مواد مغذی می کند.

چگونه می توان فهمید نوزاد شیر کافی می خورد؟
با نشانه های زیر می توان متوجه شد که آیا شیری که نوزاد می خورد کافی است یا نه:

وزن گرفتن تدریجی نوزاد
شنیدن صدای بلعیدن شیر توسط نوزاد
نوزاد بین هشت تا دوازده بار در روز شیر بخورد
دفع مدفوع متناسب با تعداد دفعات شیردهی
مادر قبل از شیر دادن پر بودن سینه ها را حس کند و پس از شیردهی سبکی سینه ها را حس کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *