پدر, سلامتی, مادر

خوراکی‌هایی که اگر آن‌ها را ناشتا بخورید، مثل سیانور عمل می‌کنند!

یک فنجان قهوه یا چای و آب پرتقال تازه، این چیزی است که اکثر مردم هنگام فکر کردن به یک صبحانه عالی به آن می رسند. اما باید توجه داشته باشیم، خوراکی‌هایی که هنگام صبح با معده خالی مصرف می‌کنیم، نقش مهمی در سلامت دستگاه گوارش ما ایفا می‌کنند.


همه ما تقریبا مواد غذایی مضر برای سلامتی را می‌شناسیم، اما زمان درست مصرف خوراکی‌ها هم بسیار مهم است. خوردن برخی مواد غذایی حتی سالم در وعده صبحانه تاثیر مخربی به اندازه سیانور دارد.

آیا حذف صبحانه باعث چاقی می‌شود؟
همانطور که حتما شما هم شنیده اید بسیاری معتقدند که “صبحانه را باید همانند پادشاه، ناهار را همانند شاهزاده و شام را مثل فقرا میل کرد. ” صبحانه همیشه به عنوان یک وعده غذایی مهم مطرح بوده، زیرا می‌تواند نیاز روزانه شخص را تامین کند، اما همواره از این وعده غذایی مهم غفلت می‌شود.


چای و قهوه

نوشیدن قهوه و چای با معده خالی باعث افزایش اسیدیته معده می‌شود که به نوبه خود باعث سوزش سر دل و سوء هاضمه در طول روز می‌شود. نوشیدن چای با معده خالی می‌تواند صفرا و اسید موجود در معده را کاهش دهد که هضم کلی غذا و روند تنظیم کلسترول را مختل می کند.


شیرینی‌ها و غذاهای فرآوری شده

همه ما می‌دانیم که مقدار زیاد قند برای سلامتی مضر است. اما آیا می‌دانید قند اضافه شده به بیشتر غذا‌های فرآوری شده – از جمله شربت ذرت با فروکتوز بالا و سایر شیرین کننده ها- مانند نوشیدن زیاد الکل بر روی کبد تأثیر دارد؟ قندی که به طور طبیعی در میوه‌ها یافت می‌شود با فیبر آن قابل جبران است، اما مقادیر فراوانی فروکتوز به ویژه در معده خالی منجر به آسیب به کبد شود. از طرفی غذا‌های حاوی مخمر باعث تخریب پوشش معده می‌شوند و ممکن است باعث نفخ شوند.


گوجه فرنگی

گوجه فرنگی اگرچه مملو از مواد مغذی و مقادیر زیادی ویتامین C است، اما همچنین حاوی مقادیر زیادی اسید تاننیک است که باعث افزایش اسیدیته در معده می‌شود و می‌تواند منجر به زخم معده شود. گوجه فرنگی‌ را برای سالاد شام مصرف کنید.


ماست

هر چند برخی کارشناسان ماست به همراه میوه را صبحانه‌ای سالم می دانند که به کاهش وزن کمک می‌کند، اما انواع ماست‌های آماده که برچسب بدون چربی خورده‌اند، اغلب پُر از قندند تا نبود چربی را جبران کنند. علاوه بر این، دلیل اصلی خودداری از خوردن ماست با معده خالی این است که فواید باکتری‌های اسید لاکتیک موجود در ماست به دلیل اسیدیته زیاد محیط معده در صبح بی اثر می شود؛ بنابراین با مصرف ماست در صبح مزایای بسیار کمی از ماست برای سلامتی را به دست می‌آورید.


موز

موز یکی از معروف‌ترین غذا‌های رژیمی است. این میوه برخی از بیماری های دستگاه گوارش را تسکین می‌بخشد، در رفع یبوست کمک می‌کند و از نظر برخی کارشناسان بهداشت یک غذای فوق العاده محسوب می‌شود. با این حال، موز حاوی مقادیر زیادی منیزیم و پتاسیم است که در صورت خوردن آن با معده کاملاً خالی، می‌تواند منجر به عدم تعادل منیزیم و پتاسیم خون شود. موز یک نمونه اصلی از خوردن غذای مناسب در زمان اشتباه است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *