سلامتی, مادر

خواب‌هایی که در بارداری می‌بینم چه معنایی دارند؟

اما یادتان باشد این خواب‌ها هیچ تاثیری در واقعیت ندارند. این حس دمدمی مزاجی ناشی از حس مادر شدن، تغییر نقش و البته پذیرفتن مسئولیت‌های جدید، کاملا طبیعی است. داشتن این احساسات به این معنا نیست که نخواهید، بچه‌دار شوید. آگاهی نسبت به ویژگی‌های شخصیتان حتی احساسات منفی و شک‌هایتان کمک می‌کند که به شیوه موثری آن‌ها را حل کنید. خواب‌هایی که می‌بینید یکی از راه‌های موثری است که می‌تواند کمکتان کند تا در مورد آنها با همسرتان صحبت کنید به طور مثال می‌توانید این طور بیان کنید که: «من خواب خیلی بدی دیدم و فکر می‌کنم چیزی که بیشترین نگرانی رو نسبت بهش دارم..‌.»
حرف زدن در مورد ترس‌هایتان بهترین شیوه برای غلبه بر آنهاست.
هیلاری گریل در کتاب Dreaming for Two، 6 تصویر رایج در خواب زنان باردار را معرفی کرده و به اینکه چه معنایی ممکن است در پشت این خواب‌ها باشد، پرداخته است:

1. به دنیا آوردن حیوانات

برای بسیاری از زنان به دنیا آوردن یک حیوان خانگی یا نگهداری از بچه‌ی حیواناتی مثل گربه یا سگ یکی از خواب‌های بسیار رایج است. چون نگهداری از بچه گربه یا توله سگ در مقابل نگهداری از یک کودک که درکی از آن ندارید، آسان‌تر به نظر می‌رسد. دیدن چنین خوابی به معنای تمرین کردن است. در واقع مراقبت از یک حیوان جایگزینی برای مراقبت از بچه خودتان است. این روشی است که ذهن شما برای تمرین مادری در دنیای واقعی از آن استفاده می‌کند. این قبیل خواب‌ها درباره ترسی مهم که از به عهده گرفتن مسئولیت موجودی کوچک و ناتوان دارید، صحبت می‌کند.

2. به دنیا آوردن موجود فضایی

گرچه کمی نگران کننده به نظر می رسد اما دیدن چنین خوابی کاملا طبیعی است. حتی گاهی پیش می‌آید که فکر می‌کنید موجود فضایی تمام بدنتان را تسخیر کرده زیرا تنها تصویری که شما از فرزندتان دارید، همان عکس سونوگرافی است که البته بی‌شباهت به موجود فضایی نیست! معنای این خواب نیز شبیه مورد قبل است اینکه نمی‌دانید فرزندتان چطور خواهد بود یا اینکه چطور از او مراقبت کنید.

3. خارج کردن بچه از رحم و بازگرداندنش به آن

هر مادری نگران سلامتی فرزندش است. این خواب بازتابی از این است که هر مادری پیش از هر چیز دوست دارد بداند بچه‌اش سالم است یا ‌نه. بعد از اطمینان از سلامت، بچه به رحم باز می‌گردد تا رشدش کامل شود. آنچه گریل در مشاهداتش فهمید این بود که اغلب، مادرانی این خواب را می‌بینند که تجربه سقط بچه داشته‌اند یا بارداری پر خطری را تجربه می‌کنند. معنای دیگری که ممکن است این خواب داشته باشد این است که مادر بعد از دیدن بچه پاسخی به سوال رایج و البته درونی خود: «آیا من او را دوست خواهم داشت؟» به خودش می‌دهد.

4. شنا کردن، غرق شدن و ایستادن در دریا

زنان باردار در طول 9 ماه بارداریشان خواب آب را به شکل‌های گوناگون می‌بینند. اگر خودتان را در حال شنا کردن ببینید به معنای تلاشتان برای برقراری ارتباط با فرزندتان است که اکنون در رحمتان مشغول آبتنی است. در حالت دیگر نیز ممکن است به این‌خاطر باشد که او در حال زندگی در آب است. به علاوه می‌تواند به معنای برقراری ارتباط با طبیعت باشد چون حس می‌کنید به دنیا آوردن بچه بخشی از طبیعت است. غرق شدن یک تصویر رایج دیگر است که می‌تواند نشانگر خستگی شما در این دوران یا ترس شما از پارگی کیسه آبتان در موقعیتی نامناسب باشد. اقیانوس و تلاطم آن نیز نشانه‌ای از زایمان زودرس است.

5. خیانت به همسر

اینکه در خواب ببینید همسرتان به شما خیانت کرده به این معنی است که احساس ناامنی می‌کنید و آسیب‌پذیر هستید. شاید چون فرم بدنتان تغییر کرده حس می‌کنید که جذابیت گذشته را ندارید. سوالی که درگیرتان کرده این است که حتی با وجود بازگشت به فرم اولیه بدنتان، جذاب باقی می‌مانید یا خیر؟ یادتان باشد این خواب‌ها تنها ناشی از تغییر وضعیت شما در بارداری است و ربطی به واقعیت ندارد!

6.دیدن خواب نامزد سابقتان

اگر در خوابتان دیدید که با نامزد قبلیتان هستید این به معنای این نیست که می‌خواهید به صورت مخفیانه با او باشید. این خواب می‌تواند ناشی از احساستان نسبت به نقش جدید و مسئولیت‌های پیش رویتان باشد. شاید بترسید یا جایی در اعماق ذهنتان فکر می‌کنید که گیر افتاده اید و چاره‌ای ندارید. در واقع این خواب، نوعی بازگشت به دورانی است که چنین مسئولیت سنگینی نداشتید، مانند زمانی که درباره گذشته و دورانی که بی‌خیال بودید، خیال‌پردازی می‌کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *