سلامتی

آیا حذف صبحانه باعث چاقی می‌شود؟

همانطور که حتما شما هم شنیده اید بسیاری معتقدند که “صبحانه را باید همانند پادشاه، ناهار را همانند شاهزاده و شام را مثل فقرا میل کرد. ” صبحانه همیشه به عنوان یک وعده غذایی مهم مطرح بوده، زیرا می‌تواند نیاز روزانه شخص را تامین کند، اما همواره از این وعده غذایی مهم غفلت می‌شود. ۴ افسانه و باور غلط درباره صبحانه وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- آیا حذف صبحانه باعث چاقی می‌شود؟

این سوال که امروزه تبدیل به یک باور شده است، یکی از باور‌هایی است که به کرات در میان عموم مردم رایج بوده و اکثریت در این تفکر به سر می‌برند که با مصرف وعده صبحانه می‌توانند وزن کم کنند یا افزایش وزن نداشته باشند. اما اضافه وزن را تنها می‌توان با رژیم‌های غذایی یا ورزش کاهش داد. مصرف صبحانه به دلیل افزایش سطح انرژی و تمرکز روزانه اهمیت دارد.

۲- آیا مصرف صبحانه در عملکرد قلب تاثیر دارد؟

مطالعات دانشمندان امریکایی این نکته را به اثبات رسانده اند که مصرف صبحانه هیچ تاثیری در عملکرد یا تقویت وضعیت سیستم قلبی و عروقی ندارد و نمی‌توان گفت: افرادی که به طور مرتب صبحانه مصرف می‌کنند از عملکرد بهتری در سیستم قلبی و عروقی خود برخوردارند.

۳- آیا خوردن صبحانه از ریزه خواری روزانه ممانعت می‌کند

خوردن صبحانه کامل می‌تواند نیرو و انرژی یک روز را به شما ببخشد، اما مانع از ریزه خواری نمی‌شود. مطالعات نشان می‌دهد بین افرادی که صبحانه نمی‌خورند و افرادی که صبحانه‌ای سرشار از فیبر و هیدرات کربن مصرف می‌کنند، عملکرد روزانه بدن متفاوت خواهد بود. افرادی که صبحانه مصرف نمی‌کنند در طول روز دائما گرسنه هستند، اما مصرف صبحانه می‌تواند با افزایش سطح انرژی همراه باشد. محققان توصیه می‌کنند که صبحانه‌ای سرشار از پروتئین میل کنید تا بتوانید فعالیت‌های روزمره تان را به خوبی انجام دهید.

۴- آیا ارتباطی بین مصرف زیاد قهوه و کم آبی بدن وجود دارد

در واقع قهوه، یکی از نوشیدنی‌هایی است که در کنار صبحانه قرار داشته و به دلیل دارا بودن کافئین می‌تواند باعث کم آبی بدن شود. این باور صحیح نیست، زیرا به ندرت پیش می‌آید که کسی قهوه خالص را مصرف کند و معمولا قهوه با آب مخلوط و سپس میل می‌شود. در نتیجه، این ترکیب می‌تواند تاثیر گفته شده که هرچند صحیح نیست را از بین ببرد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *