کودک, نوزاد

آشپزخانه‌تان برای بچه امن هست؟

کودک شما آرام‌آرام شروع به راه رفتن کرده و گاهی زمین می‌خورد؟ درباره همه چیز کنجکاو است و اغلب خطر ها را نمی‌شناسد؟ وقتی لحظه‌ای جلوی چشمتان نیست احساس نگرانی می‌کنید؟

وقت آن رسیده که فکری به حال خانه و آشپزخانه خود کرده و با ایجاد چند تغییر کوچک، آن را برای کودک نوپای خود امن و مناسب کنید.
مهمترین خطر را دست‌کم نگیرید
فرو کردن اشیای فلزی درون سوراخ پریز های برق از جمله مهم‌ترین خطراتی است که کودکان را تهدید می‌کند. محافظ‌های کلید پلاستیکی در تمام فروشگاه‌های ملزومات ساختمانی به ‌راحتی پیدا می شوند.

پس تمامی کلید و پریزهای برقی را که ممکن است در دسترس کودکتان باشد، را شناسایی کنید و آن ها را با پوشش محافظ بپوشانید. بعد از هر بار استفاده از پریز برق اطمینان حاصل کنید که درپوش آن را دوباره درون پریز قرار می‌دهید.

لوازم برقی را از دسترس دور کنید
لوازم برقی مانند ماکروویو، مخلوط کن‌ها، چای‌ساز و … از ملزومات جدانشدنی آشپزخانه‌ها هستند. حالا که کودک نوپای شما قدم‌های اول زندگی خود را برمی‌دارد، باید چندین برابر بیش از پیش مراقب او باشید.

سیم‌های رها شده وسایل برقی که از روی کابینت آویزان شده، کودک کنجکاو شما را به سمت خود می‌کشاند. تمامی لوازم برقی را به کابینت‌های بالاتر در آشپزخانه انتقال‌دهید و همیشه اطمینان حاصل‌کنید که سیم وسیله در دسترس کودک شما نباشد‌.
لبه‌ها و گوشه‌ها فراموش نشود
به دور و اطراف آشپزخانه خود خوب توجه کنید. لبه‌های تیز میزهای کوتاه، پیشخوان آشپزخانه و پله‌های ورودی را در نظر بگیرید. حالا کافی است به یک فروشگاه بزرگ رفته و کمی ابر نازک و چسب بخرید.

ابر را در تکه های کوچک بریده و لبه‌های تیز را با آن بپوشانید . انجام این کار با کمی ظرافت و خلاقیت به زیبایی ظاهری آشپزخانه لطمه ی زیادی وارد نخواهد کرد، اما به هر حال امنیت کودک شما به طور قطع از زیبایی آشپزخانه مهم‌تر است.
مراقب اشیا برنده باشید
لوازم تیز و برنده مثل چاقو، قیچی و هر وسیله برنده دیگری را از دسترس کودکتان دور نگه دارید. کشوها و کابینت‌های بالاتر مکان‌های مناسب‌تری برای نگه‌داری از آن‌ها هستند‌.


اجاق گازتان را ایمن کنید
دستیار همیشگی شما در آماده‌کردن غذاهای رنگارنگ و لذیذتان هم می‌تواند در عین مفید بودن خطرناک باشد‌. برای تامین امنیت آن بهتر است ابتدا به این موضوع توجه‌کنید که اجاق‌گاز شما در محل خود محکم شده باشد و پایه‌های آن لق نباشد.

در مرحله بعدی می‌توانید دستگیره‌های گاز را از روی آن جدا کنید تا کودک شما نتواند شیرگاز را باز و بسته کند و مهم‌ترین نکته در حفظ امنیت اجاق گاز دور نگه‌داشتن آب و غذاهای در حال جوش از دسترس کودکان است. قابلمه‌های غذا و به‌خصوص کتری آب را بر روی شلعه‌های عقبی گاز قرار دهید تا در دسترس کودکتان نباشد.
قصه قدیمی چرخ‌گوشت هنوز جدی است
چرخ‌گوشت از جمله وسایلی است که در هر برهه از زمان می‌تواند خطر آفرین باشد. این روزها و با توجه به حوادث به وجود آمده به وسیله چرخ‌گوشت، کارخانه‌های تولیدی این وسیله اقداماتی مانند کوتاه تر کردن سیم برق یا باریک تر کردن دهانه ورودی را برای تامین ایمنی مصرف کنندگان انجام داده اند اما با این حال چرخ‌گوشت هنوز هم وسیله‌ای چالش‌برانگیز درون آشپزخانه محسوب می‌شود.

برای حفظ ایمنی، چرخ‌گوشت را به هیچ‌وجه روی زمین و در دسترس کودک خود قرار ندهید و در تمام مدت استفاده کنار آن بایستید.
مواد شیمیایی را به دوردست‌ها انتقال دهید
تمام مواد شوینده مانند مایع‌ظرفشویی، پودر‌لباسشویی و تمامی شوینده‌های مورد استفاده در آشپزخانه در دسته مواد‌شیمیایی قرار دارند و مصرف آنها به صورت خوراکی و حتی در مواردی استشمام بخار آنها هم می‌تواند برای کودک نوپا خطرآفرین و مرگ‌آور باشد .
مواد‌شیمیایی را حتی برای کوتاه‌مدت در مکان‌های در دسترس کودکان نگه ندارید.

کمدها و کابینت‌هایی که قابلیت قفل شدن دارند بهترین مکان برای نگه‌داری از مواد‌شیمیایی مورد‌استفاده در آشپزخانه هستند. پس این نکته را پشت گوش نیندازید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *