کودک, نوجوان

آزادی فرزندان در خانواده

آزادی فرزندان در خانواده چقدر باید باشد؟ مفهوم آزادی در خانواده بیشتر به معنای داشتن حق انتخاب در عمل و فکر کردن است. خانواده‌های بسیار محدود کننده و یا بسیار سهل گیر  دیر یا زود در برهه‌ای از زمان با مشکلات متعددی در مورد آزادی فرزندان رو به رو می‌شوند. اعتیاد فرزندان، انتخاب دوستان ناباب، عدم تمایل به کار کردن (بی مسئولیتی)، پرخاشگری، افت تحصیلی و… از جمله مسائلی است که فرزندان این خانواده‌ها را دچار چالش می‌کند. آگاهی از نیازهای فرزندتان و محدوده آزادی آنان در هر سنی می‌تواند برای اتخاذ یک روش مناسب به شما کمک کند.

استقلال و آزادی فرزندان

با ورود فرزندانتان به سن نوجوانی، به تدریج خواستۀ آن‌ها برای استقلال و آزادی بیشتر خواهد شد و در مقابل نگرانی پدر و مادرها نیز هر روز بیشترشده و ممکن است برای مدیریت شرایط، تبدیل به والدین کنترل گر شوند. با ادامه این روند صمیمیت با فرزندان کاهش یافته و والدین آن‌ها را بیشتر از خانه می‌رانند. والدین با سلب آزادی فرزندان خود گمان می‌کنند که توانستند آن‌ها را از آسیب‌ها مصون نگه دارند.

معمولا نوجوانان برای دستیابی به استقلال، توجه‌ای به حرف‌های پدر و مادر نمی‌کنند. با آن‌ها بحث و دعوا کرده و انتظاراتی نشدنی از والدین خود دارند.

این گونه والدین در ظاهر مراقب سلامت جسمانی و روانی فرزندان خود هستند اما در حقیقت نوجوان خود را در برابر کوچکترین حوادث به شدت آسیب پذیر می‌کنند.

والدین چرا و چگونه آزادی فرزندانشان را سلب می کنند؟

والدینی که با تحصیل فرزند خود در دانشگاه مخالف هستند، مادری که دائم نگران معتاد شدن فرزندش است و مدام او را کنترل می‌کند؛ پدری که همیشه فرزند خود را سرزنش کزده و هیچوقت او را تشویق نمی کند، مادری که تا آخر دوره ابتدایی تمام کارهای فرزندش را انجام می‌دهد، والدینی که به جای فرزند خود فکر کرده و تصمیم می‌گیرند و….

این والدین در ظاهر نسبت به عدم استقلال فرزندشان احساس ناراحتی می‌کنند اما در واقع از این وابستگی احساس خوبی داشته و گمان می‌کنند که از این راه می توانند مانع آسیب‌های احتمالی به فرزندشان شوند. در صورتی که از عواقب این کار خبر ندارند و یا در صورت آگاهی عمدا نمی‌خواهند شرایط موجود را تغییر دهند.

احترام به آزادی فرزندان در خانواده

در بیشتر اوقات والدین تصور می‌کنند تنها فرزندانی شایسته هستند که نظرات آن‌ها را بدون هیچ چون و چرایی بپذیرند. اما با این شیوه فرزندپروری، افرادی تربیت می‌شوند که به بلوغ و رشد فکری نرسیده و در بزرگسالی توانایی دفاع از حقوق خود را ندارند.
والدین باید با تدبیر، بینش و آگاهی آزادی لازم را به فرزندان خود بدهند و آن‌ها را هدایت کنند تا به مسیر انحرافی کشیده نشوند؛ ولی نباید آزادی را در فرزندان خود سرکوب نمایند.

والدین آگاه از همان کودکی به فرزندان خود حق انتخاب داده و نظر آن‌ها را در مسائل مختلف جویا می‌شوند. فرزندان این والدین قادر به اندیشیدن، تصمیم گیری و انتخاب هستند. این افراد اشتباهاتی نیز دارند، اما مسئولیت اشتباهات‌شان را می‌پذیرند و در صدد جبران آن‌ها خواهند بود.
پس دادن آزادی به فرزندان به آن معنا نیست که در همه چیز آزاد باشند، بلکه این آزادی باید کنترل شده باشد. آزادی پسران در خانواده نیز باید به اندازه دختران مشخص باشد.

انواع آزادی فرزندان در خانواده

شیوه‌های تربیتی مختلف تاثیرات متفاوتی بر فرزندان می‌گذارد. هر والدی تلاش می‌کند به هر طریقی سلامت خانواده و اعضای آن را حفظ نماید. اما با استفاده از روش‌های نادرست، تنها به فرزندان و آینده آن‌ها آسیب خواهند زد. در ادامه سه شکل از انواع آزادی به فرزندان در خانواده را بررسی کرده ایم که در میان آن‌ها خانواده‌های توانا، توانسته‌اند فرزندانی موفق‌تر تربیت کنند.

1. آزادی فرزندان در خانواده سخت گیر

– والدین نسبت به احساسات فرزندان خود توجهی ندارند و بی اهمیت هستند.
– والدین نسبت به قوانین خانه بسیار سخت گیر هستند و هیچ استثنایی در اجرای قوانین وجود ندارد.
– آن‌ها دائما فرزندان خود را کنترل کرده و آن‌ها را به شدت زیر نظر دارند.
– والدین با فرزندان خود صحبت نمی‌کنند و در هیچ یک از تصمیمات، فرزندان خود را مشارکت نمی‌دهند.
– فرزندان در این خانواده‌ها در آینده به افرادی مطیع و یا پرخاشگر و تهاجمی تبدیل شده و نمی‌توانند در مسائل گوناگون به راحتی تصمیم بگیرند.

2. آزادی فرزندان در خانواده توانا

– والدین با توجه به روحیات و احساسات فرزندان خود قوانین را وضع می‌کنند و برای قوانین خود دلایل منطقی دارند.

– آن‌ها فرزندان‌شان را ارزشمند می‌دانند و به رابطه‌ی خود با آنان اهمیت می‌دهند.

– والدین هویت مستقل فرزندان خود را می‌پذیرند.
– صحبت‌های فرزندان برای والدین ارزشمند است و به جای ایرادگیری به نکات مثبت صحبت‌های‌شان توجه می‌کنند.
– فرزندان در این نوع خانواده‌ها، آینده خوبی دارند و افرادی موفق و مسئول می‌شوند که به راحتی می‌توانند تصمیم بگیرند.
– این سبک فرزند پروری بهترین نوع تربیت است.

3. آزادی فرزندان در خانواده سهل گیر

– والدین فکر می‌کنند که فرزندشان بدون مخالفت والدین بهتر تربیت می‌شود.

– نتیجه‌ی اشتباهات فرزندانشان را به آن‌ها گوشزد نمی‌کنند.

– قوانین و مقرراتی وضع می‌کنند اما نسبت به اجرای آن‌ها سخت گیر نیستند.

– تنها مواقعی در کار کودک یا نوجوان دخالت می‌کنند که مشکل جدی پیش آمده باشد.

– فرزندان در این سبک فرزند پروری در آینده دچار کمبود عزت نفس می‌شوند و برای پذیرش مسئولیت‌ها آمادگی کافی ندارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *