Saturday, October 21, 2017
ثبت نام
Home  >  مطالب مفید  >  سلامت خانواده  >  دوران بارداری  >  چه کسانی در معرض ابتلا به دیابت بارداری هستند؟
چه کسانی در معرض ابتلا به دیابت بارداری هستند؟ مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط کمرو   
دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 23:29

فریبا اسدی با اشاره به اینکه ابتلا به دیابت در دوران بارداری را دیابت بارداری می‌نامند، تصریح کرد: اگر مادران باردار در دوران بارداری به این بیماری مبتلا شوند با تولد نوزاد دیابت آنها نیز برطرف می‌شود.

وی با بیان اینکه بارداری در سنین بالای 25 سال، چاقی و سابقه بیماری دیابت نوع 2 در بستگان درجه اول خطر ابتلای مادران باردار به دیابت را افزایش می‌دهد، اظهار کرد: نمای توده بدنی بالای 25، ابتلا به دیابت بارداری در حاملگی‌های قبلی، مبتلا به تخمدان پلی کیستیک و به دنیا آوردن نوزاد بیش از چهار کیلو گرم از دیگر عوامل خطر ابتلا به دیابت بارداری است.

راه‌های تشخیص دیابت بارداری

 

وی با اشاره به اینکه اگر فردی دارای عوامل خطر ابتلا به دیابت باشد از او تست قند خون گرفته شده و در صورتیکه قندخون بالا باشد، رژیم کم قند به مدت یک هفته به بیمار داده می‌شود، تصریح کرد: پس از یک هفته مجددا قندخون را اندازه گیری کرده که اگر بیش از 92 باشد نزد متخصص داخلی ارجاع می‌دهیم.

 

وی با بیان اینکه تشخیص نوع دیابت و اینکه مادر باردار باید از انسولین استفاده کند یا نه را پزشک معالج تعیین می‌کند، اضافه کرد: همه مادران باردار باید در هفت ماهگی تست تحمل گلوکز را انجام بدهند و این آزمایش به نحوی است که باخوردن گلوکز باید بدن بیمار بتواند انسولین کافی را بسازد و اگر قادر به این کار نباشد برچسب دیابت به فرد مبتلا می‌خورد.

 

عوارض دیابت بارداری چیست؟

 

اسدی در خصوص عوارض ناشی از دیابت بارداری، تصریح کرد: احتمال ابتلا به ناهنجاری مادرزادی به ویژه در کسانی که پیش از بارداری دیابت داشته‌اند بالا می‌رود همچنین زایمان زودرس و درشتی نوزاد از عوارض این بیماری است.

 

این کارشناس مامایی با تاکید بر اینکه دیابت بارداری احتمال سقط جنین و ابتلای مادر به عفونت توسط مایع دور جنین را افزایش می‌دهد، یادآور شد: وقتی دیابت در مادر باردار تشخیص داده شود باید در تغذیه و رژیم غذایی آن تغییراتی ایجاد شود مثلا قندهای معمولی حذف و به جای آن از قندهای گیاهی استفاده شود همچنین مواد غذایی نشاسته‌ای را در رژیم غذایی کاهش یابد.

 

اسدی با بیان اینکه پس از زایمان دیگر انسولین تزریق نمی‌شود چراکه زایمان به خودی خود موجب افت قند می‌شود، خاطرنشان کرد: 40 روز پس از زایمان قند خون بیمار گرفته می‌شود و در صورتیکه بیش از حد نرمال باشد یعنی دیابت با او باقی مانده است.

 

 

آخرین بروز رسانی مطلب در يكشنبه ، 23 خرداد 1395 ، 03:13
 

محصولات کمرو ... برای یک عمر

QR

با کمرو همراه شو

کانال تلگرامی خانواده کمرو


صفحه کمرو در اینستاگرام
مطالب علمی و اخبار این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست
کلیه حقوق سایت برای شرکت نوید بهداشت ارس محفوظ است . استفاده غیر تجاری مطلب همراه با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد